Badania - przygotowanie

Wskazówki dotyczące przygotowania do badań laboratoryjnych.

 

 

Badanie krwi

Godziny pobrania krwi: krew w naszym laboratorium pobieramy od godziny 7.30 do 18.00, jednak dla zapewnienia poprawnej interpretacji wyników badań wskazane jest zgłoszenie się na czczo pomiędzy 7.30 a 10.00 rano.

Na czczo: oznacza, że nie należy przyjmować posiłku po kolacji do rana oraz rano przed badaniem. Dopuszcza się rano wypicie niewielkiej ilości wody lub herbaty (nieposłodzonej).
Istnieje szereg badań gdzie niewielki posiłek na kilka godzin przed pobraniem nie ma wpływu na wynik badania. Istnieją jednak badania np. profil lipidowy (trójglicerydy), glukoza, insulina, które trzeba wykonać na bezwzględnie na czczo.

Leki: w przypadku zażywania leków prosimy o skonsultowanie z lekarzem czy przed badaniem pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj. 

Badania z obciążeniem: badania, które wymagają podania leku lub naważki glukozy wykonywane są codziennie bez konieczności wcześniejszego umówienia. Prosimy o przyjście na czczo w godzinach rannych. Badania trwają od 2 do 3 godzin.

Osoby wrażliwe, omdlewające proszone są o przyjście na badania z osobą towarzyszącąBadanie moczu

Mocz na badanie ogólne: do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddaną bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika i opisujemy pojemnik imieniem i nazwiskiem. W przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki dostępne są w aptekach.
Nie należy pobierać moczu do analizy w okresie około menstruacyjnym i w czasie menstruacji.

Mocz na posiew: podstawą wiarygodnego wyniku jest przestrzeganie pewnych warunków:
· Pojemnik na mocz musi być sterylny (jałowy).
· Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających.
· Środkowy strumień oznacza, że pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śluzowej należy odrzucić. Dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia zebrać do pojemnika.
· Pojemnik czytelnie opisać nazwiskiem i możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

Mocz - zbiórka dobowa:

Przed rozpoczęciem dobowej zbiórki moczu w celu oznaczenia parametrów: wapń, magnez, fosforany, katecholaminy, metoksykatecholaminy, kwas-5-hydroksyindolooctowy, kwas wanilinomigdałowy należy zgłosić sie do laboratorium w celu otrzymania substancji zakwaszającej, którą należy wlać do pojemnika do którego będzie zbierany mocz. 

Mocz należy zbierać do suchego, czystego, wystarczająco dużego naczynia (ok. 2 - 3 l). Zbiórkę należy rozpocząć w godzinach rannych i zakończyć dnia następnego o tej samej godzinie:

· Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (oddać do toalety).
· Wszystkie następne porcje moczu zbierać do przygotowanego naczynia łącznie z porcją poranną z dnia następnego.
· Przez cały czas zbiórki pojemnik z moczem przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu
· Po zakończeniu zbiórki całość zebranego moczu zmierzyć i zapisać objętość.
· Mocz wymieszać i porcję 30 - 50 ml odlać do pojemnika do badania moczu, opisać nazwiskiem i dostarczyć do laboratorium.
Badania kału

Badanie ogólne kału:
Pobrać próbkę kału do jednorazowego pojemnika za pomocą szpatułki (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego). Zamknąć oraz opisać pojemnik: nazwisko i imię. Dostarczyć możliwie szybko do laboratorium.

Badanie parazytologiczne:
Pobrać próbkę kału (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego) najlepiej z miejsc zawierających śluz, krew, ropę i umieścić za pomocą szpatułki w specjalnym, jałowym pojemniku. Opisać pojemnik: nazwisko i imię. Dostarczyć możliwie szybko do laboratorium. Badanie należy wykonać 3-krotnie w odstępie co najmniej 3 dni.

Krew utajona w kale:
Zebrać próbkę kału do jednorazowego pojemnika za pomocą szpatułki (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego). Zamknąć pojemnik. Opisać pojemnik: nazwisko i imię. Dostarczyć możliwie szybko do laboratorium.
Uwagi:
· Nie wykonywać badania kału w przypadku krwawiących żylaków odbytu oraz w wypadku występowania krwi w moczu.
· Wykonanie testu nie wymaga stosowania specjalnej diety.
· Alkohol, aspirynę oraz inne leki i używki mogące powodować podrażnienie żołądka i jelit należy odstawić minimalnie na 48 godzin przed wykonaniem zbiórki kału.

Pobieranie kału na rotawirusy i adenowirusy:

Ze świeżo oddanego kału, łopatką przytwierdzoną do pokrywki pojemnika na kał pobrać próbkę kału wielkości orzecha włoskiego lub 2-3 ml płynnego kału. Próbkę przenieść do czystego, suchego, plastikowego pojemnika na kał, który jest szczelnie zamykany i nie zawiera detergentów, konserwantów lub podłoża transportowego.
Pojemnik z kałem dostarczyć szybko do laboratorium lub bezpośrednio po pobraniu umieścić i przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8º do 48 godzin.Badanie nasienia

W celu wykonania badania mężczyzna musi dostarczyć nasienie uzyskane w wyniku masturbacji.

Badanie ogólne nasienia:
Pojemnik z nasieniem opisujemy imieniem i nazwiskiem. Pobrane do badania nasienie powinno być przechowywane w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała (37°C) i jak najszybciej dostarczone do badania (najlepiej w ciągu pół godziny do 30 minut od pobrania), w przeciwnym wypadku znaczna część plemników może obumrzeć lub zmniejszyć swoją żywotność.
Przygotowując się do badania należy pamiętać o tym, że badanie powinno być poprzedzone zachowaniem 2 - 7 dniowej wstrzemięźliwości płciowej (największe stężenie plemników znajduje się w początkowej porcji wytrysku).
W okresie poprzedzającym badanie dobrze jest prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek, starać się unikać stresu i zbytniego wysiłku fizycznego.

Badanie wykonujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.30 do 13.00.

ZE WZGLĘDU NA SPECYFIKĘ WYKONANIA BADANIA PROSIMY O WCZEŚNIEJSZĄ REJESTRACJĘ TELEFONICZNĄ.

Wyniki badania są dostępne po 48 godzinach.


Posiew nasienia:
* Pojemnik na posiew nasienia musi być sterylny (jałowy).
* Pojemnik opisujemy imieniem i nazwiskiem.
* Należy zapewnić możliwie sterylne warunki pobrania materiału.
* Przed oddaniem nasienia należy:
     - w pierwszej kolejności oddać mocz,
     - dokładnie umyć ręce i członek za pomocą wody i mydła,
     - a następnie dokładnie spłukać i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem,
     - oddać nasienie do sterylnego pojemnika,
     - dostarczyć materiał jak najszybciej do laboratorium.

 Materiał do badań przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.30 do 9.30.


NZOZ FACTOR Laboratorium analityczne, ul. Głęboka 12, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 33 816 47 83